• Queer filmový festival Mezipatra přináší čtyřdenní program v rámci Prague Pride.
  • V letním kině promítne tři nové snímky i kultovní psychothriller Mlčení jehňátek.
  • Diváci mohou soutěžit v hospodském kvízu a diskutovat s odborníky o aktuálních tématech.

Queer filmový festival Mezipatra bude i letos součástí Prague Pride: tradiční program pod názvem Identita ve městě nabídne divákům od 8. do 12. srpna v Containallu. V letním kině představí tři ochutnávky z nadcházejícího ročníku a jednu klasiku. Promítání, která začínají každý den ve 21 hodin, doplní podvečerní diskuse se zajímavými hosty a hospodský kvíz s queer tematikou. Doprovodné akce startují vždy v 19 hodin. Vstup na celý program je zdarma.

Pub quiz

Pondělí odstartuje první vydání hospodského kvízu z produkce Mezipater, do kterého se může přihlásit úplně každý. Týmy o dvou až pěti lidech budou odpovídat na otázky o queer reáliích, historii, popkultuře a samozřejmě filmu, čeká je i slepá mapa nebo hudební "poznávačka". Vítězové získají permanentky na listopadová Mezipatra a další hodnotné ceny.

Barash

První večer bude patřit izraelskému snímku Barash o středoškolačce Naamě, jejíž život obrátí naruby setkání s rebelující kráskou Hershko. Zamilovaná Naama s ní objevuje svou sexualitu i noční život – to všechno tvoří protiklad k rodinným trablům i k ospalé všednodennosti, na kterou byla dosud zvyklá. Film měl premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v San Sebastianu a do programu ho letos zařadil i karlovarský filmový festival.

Hannibalova gurmánská svačina

V rámci úterní svačiny s diskusí se budou filmoví odborníci věnovat klasice Mlčení jehňátek (Silence of the Lambs). Pětadvacet let starý snímek se po svém uvedení setkal s kritickým přijetím LGBT komunity, časem se z něj stala ikonická záležitost, která nabízí mnoho možností výkladů. O méně známé stránce populárního filmu si diváci můžou přijít popovídat přímo před jeho projekcí.

Mlčení jehňátek

Clarice Starling vyšetřuje s pomocí výpovědí kanibalistického psychiatra Hannibala Lectera  případ sériového vraha v oscarovém psychothrilleru, který je považován za ikonické dílo queer kinematografie. Dnes legendární snímek získal hned pětici Oscarů – pro nejlepší film, za nejlepší režii, adaptovaný scénář a pro nejlepšího herce i herečku v hlavní roli.

I jako Intersex

Intersexuálové – lidé, kteří se narodili se znaky obou pohlaví – jsou nedílnou součástí queer komunity, ale většina veřejnosti o nich téměř nic neví. Na středeční svačině Mezipatra přivítají odborníky, kteří se právě tomuto tématu věnují. Diskusi o tom, jak intersexuálové žijí a jakým problémům musí čelit, povede spoluzakladatel iniciativy Transparent Prague Damián Machaj.

Arianna

I přes neustále ujištování rodičů, že prsa narostou a boky se zaoblí, tuší devatenáctiletá Arianna, že to s jejím tělem bude jinak. Pod tlakem vynořujících se vzpomínek a konfrontace se zkušeností dospívání vrstevníků objevuje tajemství vlastní minulosti. Italské drama, které se dotýká málo diskutovaného tématu intersexuality, získalo loni dvě ocenění na filmovém festivalu v Benátkách.

Queer dating včera a dnes

Kdo dnes nepoužívá seznamky, jako by nebyl, a platí to i pro queer komunitu. V té aktuálně nejvíc frčí seznamovací aplikace Grindr, Scruff a Her; v Česku pak na popularitě neztrácí ani klasická webová seznamka iBoys/iGirls. O tom, jak si dnes gayové, lesby a translidé hledají partnery na jednu noc i na celý život, ale taky o tom, jak to chodilo v době před internetem, budou ve čtvrtek mluvit znalci této problematiky. Besedu moderuje autor blogu Pražská buzna Jiří Markvart.

My ostatní (Other People)

David se rozhodne vrátit do rodného Sacramenta a starat se o těžce nemocnou maminku. S tím, že je nezaměstnaný a zase single, se jí ani otci, který se ani po deseti letech nesmířil s jeho homosexualitou, chlubit nechce... S nadhledem vyprávěný příběh o odchodu blízkého člověka a o hledání ztracených rodinných vazeb měl předpremiéru na letošním ročníku festivalu v Sundance.

FaLang translation system by Faboba