V sobotu 21. listopadu 2020 proběhlo slavnostní zakončení 21. ročníku festivalu Mezipatra, který proběhl poprvé online. Které snímky vybrala naše hlavní a studentská porota? Hlavní soutěž celovečerních filmů vyhrálo německé drama Nic ve zlým (Futur Drei), které jsme promítali na zahájení. Srdce diváků si získala begická road-movie Lola (Lola vers la mer). V krátkometrížní soutěži ocenila studentská porota francouzský snímek Hugo v 18:30 (Hugo 18h30). Mezi studenty bodoval také francouzsý animovaný snímek Genius Loci, kterému porota udělila zvláštní uznání.Gratulujeme vítězům k cenám od designérského dua DEHEM! Pokud jste ještě nestihli všechny snímky zhlédnout, máte šanci do 5. ledna na Aerovodu, kde většina z nich ještě zůstává.
Hlavní soutěž celovečerních filmů: Nic ve zlým
Vítězem hlavní soutěže se stalo německé drama Nic ve zlým (Futur Drei) režiséra Faraze Shariata o životě mladých queer přistěhovalců v Německu. Film vyhrál cenu Teddy Award na MFF Berlinale a na Mezipatrech mu přiřkla vítězství mezinárodní soutěže porota ve složení vedoucí industry festivalu Dok Leipzig Brigid O'Shea, režiséra Mariána Amslera a novinářky Barbory Šichanové. Co je k výběru vedlo?
„Přestože jsme se jako porotci letos nemohli potkat osobně, jednomyslně jsme vybrali film věnující se tématu rodiny, identity, sounáležitosti, lásky a ztráty a to v prostředí imigrantů v současném Německu. Snímek zpracovává otázky stereotypů a stigmatizace určitých skupin společnosti, ve vší ryzosti ukazuje lidskou empatii i apatii, krásu i ošklivost, a také snahu jednotlivých postav obstát ve světě, jehož realita je často krutá,” uvedla porota.
Divácká cena: Lola
Diváckou cenu si odnáší snímek Laurenta Micheliho Lola (Lola vers la mer), který jsme letos uvedli do české distribuce pod značkou Queer Kino. Belgická road-movie Lola citlivě a bez stereotypů zobrazuje trans hlavní postavu, svobodomyslnou Lolu, na cestě za uctěním památky mrtvé matky a budováním vztahu s konzervativním otcem.
Hlavní soutěž krátkých filmů: Hugo v 18:30
Vítězem sekce krátkometrážních filmů se stal francouzský snímek Hugo v 18:30 (Hugo 18h30) režisérů Simona Helloca a Jamese Macivera. Ten sleduje mladého herce Huga, který na castingu dostane úkol odvyprávět nějaký příběh. Výpověď ale musí být improvizovaná. Tak začíná hluboce osobní zpověď o přátelství, sexu a smíření. Studentská porota na filmu ocenila jeho celkové vyznění:
„Říká se, že lidská emoce je složitá záležitost nekonečných chodeb naplněných působivými vzpomínkami ale i přihrádek lítosti a omylů. Rozhodli jsme se vybrat film, který nám poskytl nejen důležité téma, ale také poselství lásky a hlavně naděje,” shodli se režisérka Natália Antoňáková, audiovizuální umělec Kryštof Blabla a model a zpěvák ISAAC.
Hlavní soutěž krátkých filmů (Zvláští uznání): Genius Loci
Zvláštní uznání si od studentské poroty vysloužil animovaný film Genius Loci od Adriena Merigeau: „Rádi bychom udělili zvláštní uznání filmu, za jeho abstraktní poezii obklopující přirozený emocionální chaos, duševní zdraví, výjimečně inovativní obraznost, její ucelenou formu a použití filmového jazyka.”