• Queer filmový festival Mezipatra v rámci slavnostního zakončení v Praze rozdal ceny pro nejlepší celovečerní film a pro nejlepší krátký film.
  • Cenu hlavní poroty získal kanadský celovečerní film Sólo (Solo).
  • Studentská porota ocenila krátký snímek Kafe grep kakao (Café Pamplemousse Cacao). Udělila také zvláštní uznání všem osobnostem, jejichž kulturní tvorba překonává hranice nesvobody.
  • Vítězné snímky může pražské publikum znovu zhlédnout ve čtvrtek 14. listopadu.
  • V pátek 15. listopadu se festival přesouvá do Brna, 22. listopadu tam vyhlásí vítěze divácké ceny.

Pražskou část 25. ročníku Queer filmového festivalu Mezipatra dnes zakončil slavnostní večer v kavárně Lucerna. Ceremoniálem s následnou projekcí argentinského muzikálu Reas provedly rozhlasová moderátorka Ivana Veselková a drag queen Just Karen. Festivalové poroty pak vyhlásily vítězné snímky ve dvou kategoriích.

Cena pro nejlepší celovečerní film

Hlavní porota, kterou tvořila ukrajinská herečka Oksana Cherkashyna, filmová vědkyně Nicole Kandioler-Biet a režisér Julius Ševčík, vybírala z deseti celovečerních filmů. Cenu se rozhodla udělit snímku Sólo (Solo) kanadské režisérky Sophie Dupuis.

Emocemi nabitý příběh Simona (Théodor Pellerin), který vystupuje v místním klubu jako drag queen, nabízí autentický vhled do umělecké tvorby a mezilidských vztahů, ať už jde o ty rodinné, nebo milostné (Simonův turbulentní vztah s Olivierem v podání francouzského herce Félixe Maritauda). Podle slov poroty také úspěšně reflektuje „témata začlenění do společnosti či kolektivu i vědomí toho, že člověk tak docela nezapadá“.

Ve svém závěrečném prohlášení porota uvedla: „Film Sólo nás uchvátil velkolepými filmovými obrazy, komplexními postavami a imerzním vyprávěním, díky němuž jsme se s hlavním hrdinou vydali na cestu od dokonalého štěstí k zoufalosti. Rádi bychom vyzdvihli zejména mimořádný výkon Théodora Pellerina, jenž nás svou syrovou nevinností a intenzitou citů přiměl k empatickému vnímání všech zápasů, neúspěchů i vítězství.“

Cena pro nejlepší krátký film

Studentská porota ve složení Petr Doubravský (Masarykova univerzita), Tobiáš Frýdl (FAMU) a Veronika Svozílková (AVU) udělila cenu snímku Kafe grep kakao (Café Pamplemousse Cacao). Osobně si ji převzal německý režisér Dominique Preusse. Studenstvo jeho film ocenilo za „vyobrazení intimity takové, jaká může být“.

„Film prozkoumává křehkost maskulinní sexuality i cestu za naplněním ženských tužeb. Když osvobodíme sexualitu z područí patriarchátu, mohou i dvě ženy počít dítě při láskyplném aktu. Když se k tomu přidá ještě trocha humoru, magie a Martiny Navrátilové, může kromě dítěte vzniknout i vítězný krátký film,“ stojí v prohlášení.

Zvláštní uznání a solidarita se Slovenskem

Studentská porota se také rozhodla udělit zvláštní uznání, které je tentokrát netradiční: nezískal ho jeden konkrétní film. Porota ho věnovala „všem queer lidem, jejichž kulturní tvorba překonává hranice ekonomické, politické i kulturní nesvobody a vymezuje hranice svobodných prostorů“.

Dodala, že tak chce zvláště „upozornit na snahy o systematickou likvidaci a omezování kultury v sousedním Slovensku a vyjádřit solidaritu se slovenskou společností. Tamní situace nás nutí si připomenout, že živá kultura – stejně jako queer komunity – nejsou důsledkem svobodné společnosti, ale jejím základem.“

Pokračování festivalu v Praze a v Brně

Pražské diváctvo má možnost oba vítězné snímky zhlédnout ještě jednou, a to ve čtvrtek 14. listopadu ve velkém sále kina Světozor. Poté se festival přesune do Brna, kde startuje v pátek 15. listopadu. V pátek 22. listopadu tam proběhne slavnostní zakončení, na kterém Mezipatra vyhlásí poslední ze třetice vítězných filmů – vítěze divácké ceny.

Kromě filmového programu nabídne brněnská část i bohatý doprovodný program. Publikum se může těšit na benefiční vernisáž, besedu o queer duševním zdraví a well-beingu a také oblíbené večírky. Na hlavní party ve foyer kina Scala zahrají mimo jiné DJs Vesnu a Noona z bratislavského kolektivu Tepláreň.

Jedním z highlightů brněnského programu bude diskuze Přejí naše televize queer filmu? o budoucnosti queer tematiky ve veřejnoprávních médiích. Situaci v Česku, ale také už vzpomínané obtíže slovenských queer filmařů a filmařek, okomentují filmové a televizní osobnosti spolu s moderátorkou Kamilou Zlatuškovou, zakladatelkou festivalu Serial Killer.

FaLang translation system by Faboba