Cenu pro nejlepší celovečerní film letos získal snímek Ornitolog (O Ornitólogo) uznávaného režiséra Joãa Pedra Rodriguese. Vizionářská a vizuálně úchvatná esej, která vznikla v koprodukci Portugalska, Francie a Brazílie, sleduje netradiční cestu ornitologa Fernanda divokou portugalskou přírodou. Pracuje při tom s homoerotickými prvky, ale i s katolickou symbolikou a referencemi na životy svatých. Na trailer k filmu se můžete podívat zde.
Porota, ve které zasedli interní doktorandka Ústavu filmu a audiovizuální kultury FFMU v Brně a filmová publicistka Šárka Gmiterková, kanadský režisér a fotograf Bruce LaBruce, a umělecký ředitel MFF Karlovy Vary Karel Och, mu podle svého vyjádření cenu udělila "za to, jak odvážně propojuje sexuální fetiše a spirituální transcendenci, za jeho vizuálně strhující zobrazení přírody, která tu funguje jako jedna z klíčových postav filmu, a za směsici komplexního a inovativního filmového jazyka a nečekaného smyslu pro ironii."
Cenu za režiséra Rodriguese na slavnostním ceremoniálu převzala velvyslankyně Portugalska v České republice Maria Manuela Ferreira de Macedo Franco.
Nestihli jste na Ornitologa zajít? Ve čtvrtek máte skvělou příležitost to dohnat, od 20:30 hodin se bude promítat ve velkém sálu kina Světozor.
Vítězné krátké filmy
Z celkem 43 krátkometrážních snímků i letos vybírala studentská porota, kterou tvořili umělkyně, kurátorka a publicistka Markéta Garai (AVU), člen marketingového a PR týmu Prague Pride Matouš Hartman (FF UK) a režisérka, spisovatelka, překladatelka, fotografka a vizuální umělkyně Piaoyu Xie (FAMU).
Cenu pro nejlepší krátký film dostal snímek norského režiséra Henrika Martina Dahlsbakkena Díky za všechno (Takk for turen), který si prý porotu "získal svou lidskostí a civilností. Je výjimečný svým pohledem na vztah dvou mužů, kteří spolu prožili dlouhý a šťastný život a nyní čelí faktu, že jeden z nich brzy zemře." Trojice chválila plynulý děj, estetickou stránku filmu, zpracování i herecké výkony hlavních představitelů Steina Wingeho a Jana Malmsjö.
Zvláštní uznání pak obdržel krátký film Raniya dánské režisérky Sidsel Møller Johnsen, na kterém studentská porota ocenila estetické kvality i jedinečnou atmosféru. "Věrné zachycení niterního světa hlavní hrdinky prožívající svou první lásku vtahuje diváka do děje a otiskuje do něj své emoce. Pohlceni líbivými záběry a plynulostí vypravěčského stylu zapomínáme, že stopáž už je lehce za limitem krátkometrážních filmů," shodli se porotci.