O titul nejlepšího celovečerního filmu (a originální cenu od designového studia Dechem) letos bojuje deset snímků z Evropy a z Ameriky.
Chcete si tipnout, který si porota složená z mezinárodních odborníků a filmových profesionálů nejvíc zamiluje? Nenechte si ujít žádný z nich.
Pražskou část festivalu zahájíme rakouským dramatem Kocour (Kater), které si odvezlo Teddy Award za nejlepší hraný film z letošního Berlinale. Nedostali jste se na zahájení? Intimní studii rozkládajícího se vztahu můžete vidět ještě 7. listopadu, kdy ho přijede představit sám režisér Händl Klaus. O nic nepřijdou ani brněnští diváci, kteří Kocoura uvidí na zahájení 11. listopadu. Na trailer k filmu se můžete podívat zde.
Jestli jste ve Varech neviděli "nového Dolana", na Mezipatrech to můžete dohnat. Komorní drama Je to jen konec světa (Juste la fin du monde), které si odvezlo Velkou cenu poroty z letošního Cannes, dáváme dvakrát v Praze a jednou v Brně. Těšte se na excelentní výkony Gasparda Ulliela, Vincenta Cassela, Nathalie Baye, Marion Cotillard a Léy Seydoux.
Líbil se vám na předloňských Mezipatrech Neznámý od jezera režiséra Alana Guiraudieho? Letos si nenechte ujít jeho nový film Stát pevně (Rester vertical). Směs explicitní sexuality, nečekaných dějových zvratů a atmosféry legend a bájí vás určitě nenechá chladnými.
Nejen milovníky artových filmů potěší Ornitolog (O Ornitólogo) uznávaného režiséra Joãa Pedra Rodriguese. Vizionářská a vizuálně úchvatná esej sleduje cestu ornitologa Fernanda divokou portugalskou přírodou: pracuje při tom s homoerotickými prvky i s referencemi na životy svatých.
Do Itálie se zase podíváme s Ariannou. Snímek, který se odehrává ve fotogenickém okolí jezera Bolsena, sleduje pátrání mladé dívky po tajemstvích její minulosti a po vlastní identitě. V hlavní roli vás nadchne začínající Ondina Quadria, která si za ztvárnění intersexuální Arianny vysloužila cenu poroty na MFF v Benátkách.
Kim, Momo a Bella jsou tři nejlepší kamarádky, které jednoho dne ze záhadného semínka vypěstují tajuplnou květinu a zjistí, že její nektar je dokáže proměnit v kluky. Kouzlo však může trvat jen jednu noc a Kim zjišťuje, že tak krátká doba nestačí... Pohádka nejen pro dospělé se jmenuje Kluci (Pojkarna) a natočila ji švédská režisérka Alexandra-Therese Keining.
Na střední školu se můžete vrátit i s izraelskou romancí Barash. Její hrdince Naaně se díky stylové a provokativní spolužačce Daně obrátí život naruby. Dál už to možná znáte: první láska, první sexuální zážitky, první večírky, první zlomené srdce. Kdo tenhle bezprostřední a svěží film prošvihl na letošní Prague Pride, má teď jedinečnou šanci to napravit. Trailer k vidění zde.
Z Jižní Ameriky k nám doputovalo drama Nikdy nebudeš sám (Nunca vas a estar solo), který na motivy skutečného příběhu natočil populární chilský muzikant Alex Anwandter Jeho hlavní hrdina Juan se vyrovnává s brutálním útokem na svého syna Pabla stejně jako s jeho homosexualitou, která je v Chile ještě pořád problematická. Podívejte se na trailer k filmu zde.
Milovníci amerického nezávislého filmu teď zbystří: ani letos jsme na ně nezapomněli a do soutěže jsme vybrali hned dva snímky, které bodovaly na festivalu v Sundance. Lovesong režisérky So Yong Kim je romantické drama, které sleduje vztah dvou kamarádek – mladé venkovské matky Sarah a impulzivní Mindy. V hlavních rolích vycházející hvězdy Riley Keough a Jena Malone.
My ostatní (Other People) je celovečerní debut Chrise Kellyho, který je členem týmu Saturday Night Live a výkonným producentem sitcomu Broad City. Jeho částečně autobiografický hrdina, scénárista David, se vrací do rodného Sacramenta, aby se staral o matku Joanne, která je v konečném stadiu rakoviny. O dojemné scény, ale ani o černý humor nebude nouze.