• Ve čtvrtek končí pražská část 18. ročníku queer filmového festivalu Mezipatra.
  • Festival letos v Praze pod heslem Sami za sebe uvedl 65 filmů a deset doprovodných akcí.
  • Od 2. do 9. listopadu Mezipatra v Praze navštívilo téměř 8 000 diváků.

Praha, 8. listopadu 2017 – Cenu pro nejlepší hraný snímek získal film Plážoví flakáči (Beach Rats) americké režisérky Elizy Hittman. Drama, které se stalo hitem festivalu Sundance, sleduje mladíka Frankieho. Ten tráví volný čas s partou pochybných kamarádů, pitím alkoholu a konzumací drog. Jeho drsná fasáda však skrývá vnitřní nejistoty, které řeší náhodným sexem se staršími muži.

Mezinárodní porota složená z Hany Kulhánkové, bývalé ředitelky festivalu Jeden svět, která v současnosti působí jako součást týmu Impact Academy, zakladatele Iris Prize Berwyna Rowlandse a kurátorky a kritičky umění Zuzany Štefkové se podle vlastních slov rozhodla předat cenu za celkové vyznění snímku.

„Film je připomínkou toho, že i v době velkých změn pro LGBT komunitu stále existují mladí lidé, kteří nemohou otevřeně žít svoje touhy. Film Plážoví flákači je vizuálně přitažlivý a svůdný, na rozdíl od života v chudobě a užívání drog, které znázorňuje. Příběh se odehrává v Brooklynu, ale rezonuje rovněž ve střední Evropě i jinde. Vypráví o nástrahách chvilkového uspokojení, které vede k pocitu nespokojenosti a k osamění,” vyjádřila se trojice porotců. Cenu za režisérku filmu převzal generální konzul americké ambasády Nicolas Trendowski.


Cena pro nejlepší krátký film

Vítězem ceny za nejlepší krátký film se stal snímek srbské režisérky Milici Tomović Tranzice (Tranzicija). Setkáváme se v něm s Janou, která odlétá za postgraduálním studiem do Michiganu. Její rodina ovšem neví, že je to poslední moment, kdy hlavní postavu vidí jako dívku.

„Nebylo snadné vybrat vítěze z jednačtyřiceti snímků, mezi nimiž byla spousta filmů, které si zaslouží uznání,” uvedla své vyjádření porota. „Společně jsme dospěli k závěru, že ocenění si zaslouží film, který pojednává o změně, o „stávání se“ navzdory všem vnějším překážkám a nechápavé reakci okolí.” Cenu předala zástupkyně srbské velvyslankyně Milena Mitić.


Hosté letošních Mezipater

I letos Mezipatra přivítala řadu zahraničních hostů. Mezi ně patřil například německý režisér Chris Miera, který na festivalu uvedl svůj celovečerní debut Cesta (Ein Weg). Dokumentární sekci reprezentoval kanadský filmař pákistánského původu Arshad Khan se svojí intimní zpovědí Táta Abu (Abu) o hledání vztahu k vlastnímu otci a sexualitě.

Mezi další hosty patřil italský filmař Simone Bozzeli, který na Mezipatrech uvedl krátký film Loris je v pohodě (Loris sta bene), nebo izraelský režisér filmu Rabín (Ha'rav) Uriya Hertz. Hvězdou doprovodného programu byla berlínská DJka Ena Lind, která vystoupila na největší party festivalu PG-18 ve vyprodaném klubu Ankali.


Pokračování v Brně a v regionech

Festival se 10. listopadu přesouvá do Brna, kde potrvá až do 17. listopadu. I tam ho otevře životopisný snímek Tom of Finland. Následovat bude tematická party. I v rámci brněnské části mohou diváci a divačky zhlédnout výběr nejlepších queer snímků a zúčastnit se řady doprovodných akcí. Mezi ně patří například interaktivní workshop Umění bondage nebo výstava Open Space: Queer Gipsy o romské queer minoritě.

Po skončení hlavní části následují již tradičně ozvěny v regionech. Letos proběhnou od 24. 11. do 25. 11. v Českém Krumlově a od 22. do 25. 11. v Olomouci a 12. prosince v Hradci Králové.


QFF Mezipatra 2017
Praha 2. – 9. 11.
Brno 10. – 17. 11.
ozvěny v regionech
www.mezipatra.cz

PRESS materiály a foto ke stažení:
https://mezimedia.capsa.cz
login: pressheslo: queer-osvobozuje

PR kontakt
Marie Barvínková
+420 774 835 661
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

FaLang translation system by Faboba