- Queer filmový festival Mezipatra proběhne 7. až 14. listopadu v Praze a 15. až 22. listopadu v Brně.
- Celovečerní, dokumentární i krátké filmy na něj přijede představit téměř dvacítka tvůrců a tvůrkyň z celého světa.
- Mezi očekávané hosty a hostky patří úspěšný argentinský režisér Marco Berger, debutující velšská režisérka Janis Pugh, tvůrkyně z ostrova Lesbos Tzeli Hadjidimitriou nebo kamerunský novinář a dokumentarista Appolain Siewe.
- V hlavní porotě zasedne mimo jiné ukrajinská herečka Oksana Cherkashyna nebo režisér Julius Ševčík.
Už tradičně se queer filmového festivalu Mezipatra účastní filmové osobnosti z celého světa, se kterými se pražské publikum může setkat na diskuzích po filmových projekcích a také v rámci industry programu. Na letošní 25. ročník Mezipater dorazí téměř dvě desítky osobností, které představí své celovečerní, dokumentární či krátké filmy. Doplní je také zajímaví tvůrci a tvůrkyně z Česka.
Mezinárodní soutěž celovečerních filmů
Snímek Baby, který bude letos soutěžit o přízeň hlavní poroty, v Praze uvede brazilský režisér a scénarista Marcelo Caetano. Ve svých filmech rád sleduje komplikovaný vztah mezi queer postavami a prostředím, ve kterém se nacházejí. Jeho aktuální snímek Baby měl premiéru na festivalu v Cannes v sekci pro nové talenty Semaine de la critique, kde získal cenu Louis Roederer Foundation pro vycházející hvězdy. Vyhrál také cenu za nejlepší latinskoamerický film na mezinárodním festivalu v San Sebastián.
Retrospektiva: Marco Berger
Argentinský režisér Marco Berger se ve své tvorbě nebojí pitvat latinskoamerickou macho kulturu, kterou v jeho filmech doprovází homoerotické napětí, a zaměřuje se na rozličné podoby mužských vztahů a potlačovaných tužeb. Nepřítomen (2011), jeho druhý celovečerní film a výherce Teddy Award z Berlinale, je napínavý thriller, který obrací mocenské role mezi učitelem a studentem. Vítěz ceny Sunny Bunny Taekwondo (2016) sleduje vztahy a psychologii ve skupině přátel během zdánlivě bezstarostných letních dnů. Zatím posledním Bergerovým filmem jsou Vesmírní milenci (2024), ve kterých se zaměřuje na romantický vztah dvou kamarádů z dětství.
Všechny tři zmíněné filmy Marco Berger v Praze osobně uvede – po každé projekci bude následovat diskuze. Kromě toho se zájemci a zájemkyně mohou zúčastnit masterclass, kterou režisér povede v rámci sobotního industry programu v kavárně Anežka.
Dokumentární sekce
Svůj celovečerní dokumentární debut Holky na Lesbu (Lesvia) představí Tzeli Hadjidimitriou, která se narodila a vyrůstala právě na řeckém ostrově Lesbos. Zúčastnila se série seminářů Michelangela Antonioniho, které ji inspirovaly ke studiu filmu v Římě. Věnuje se fotografii, filmu i tvůrčímu psaní; její fotografie byly vystavovány po celém světě. Působí také jako odborná konzultantka programů o Sapfó a Lesbu.
Film Cestička ke štěstí (Narrow Path to Happiness) – dokument o mladém romském páru z venkova, odhodlaném prorazit s muzikálem o své lásce – uvede maďarská režisérka a producentka Kata Oláh. Její krátké filmy a celovečerní dokumenty získaly nominace a ceny na festivalech po celém světě. Maďarská filmová akademie ji ocenila jako nejlepší střihačku, získala také prestižní mezinárodní cenu kritiky FIPRESCI Prize a cenu Septimius.
Diskuze po projekci Cestičky ke štěstí se zúčastní také Sándor Csukás – režisérčin životní partner, který se na filmu podílel jako spoluscenárista a kameraman. Kata Oláh navíc v sobotu vystoupí na diskuzi Women on Queer Filmmaking.
Film Kód strachu (Code of Fear) představí jeho režisér Appolain Siewe. Tento doslova renesanční tvůrce se narodil v Kamerunu a v roce 1997 se přestěhoval do Berlína za studiem scenáristiky. Od té doby mimo jiné působil v Deutsches Theater, pracoval jako novinář, asistent redakce nebo asistent režie ve filmu a televizi. V roce 2010 založil produkční společnost Einheit-Filmproduktion. V investigativním dokumentu Kód strachu se vydává do rodného Kamerunu, kde zkoumá vlnu homofobie, která přitom není původním místním tradicím vlastní, a pozadí brutálních vražd uvnitř queer komunity.
Mezinárodní soutěž krátkých filmů
Do Prahy dorazí i nastupující režisérské hvězdy, které představí své krátkometrážní filmy:
- Julian Dieterich – film Mokrý vlasy (Wet Hair)
- Jan-Peter Horstmann – film Postel pro tři (A Bed for Three)
- Piotr Jasiński – film Mimo (Bunk) s Josefem Trojanem v hlavní roli
- Alejandro Mathé – film Mučedník (The Martyr)
- Laura McGrady – film Vlčice (Wolf)
- Dominique Preusse – film Kafe grep kakao (Coffee Grapefruit Cacao)
- Julieta Tetelbaum – film O radostech (Joy)
- Jose Luis Zorrero – film Francouzák (¡Beso de lengua!)
- Hao Zhou – film Nic bych neměnil (Wouldn’t Make It Any Other Way)
Ukraine Is Queer vol. 3
Už třetí edici nesoutěžního bloku krátkometrážních snímků z Ukrajiny doplní diskuze s kurátorem programu Bohdanem Zhukem a s Katerynou Khramtsovou, režisérkou krátkého filmu Krym (Crimea). Snímek natočený v česko-ukrajinské koprodukci sleduje příběh Antoniny Romanovy – režisérky, performerky a herečky, která spolu se svým partnerem vstoupila do ukrajinských ozbrojených sil.
Zajímavé osobnosti z Česka
Dokument Ještě nejsem, kým chci být, který bodoval u publika v Karlových Varech i na Berlinale, na Mezipatrech uvedou režisérka Klára Tasovská a protagonistka filmu – legendární fotografka Libuše Jarcovjáková. Po projekci budou diskutovat s publikem a také pokřtí knihu T-Club.
Novou talk show České televize Chi Chi na gauči přiblíží festivalovému publiku legenda českého dragu Chi Chi Tornado a jedna z hostů pořadu, drag performerka Miss Petty. Diváctvo se může těšit na pikantérie z natáčení i možnost ovlivnit obsah dalších dílů.
Festivalové poroty
V hlavní porotě, která uděluje Cenu pro nejlepší celovečerní hraný film, zasednou ukrajinská herečka Oksana Cherkashyna, filmová vědkyně Nicole Kandioler-Biet a režisér Julius Ševčík. Studentskou porotu, která vybírá nejlepší krátký film, letos tvoří Petr Doubravský (Masarykova univerzita), Tobiáš Frýdl (FAMU) a Veronika Svozílková (AVU).