17. ročník festivalu představil celkem 64 filmů s queer tématikou. Pražskou část festivalu navštívilo 7 000 diváků, přijeli hosté z osmi zemí světa. A vše se točilo okolo filmů! Jaké snímky bodovaly u poroty a diváků? Hlavní cenu poroty získal Ornitolog portugalského režiséra Joãa Pedra Rodriguese, cenu za nejlepší krátký film dostal norský snímek Díky za všechno a diváci za svého favorita zvolili dokument Irská královna

 

Nejlepší celovečerní film

Cenu pro nejlepší celovečerní film získal snímek Ornitolog (O Ornitólogo) uznávaného režiséra Joãa Pedra Rodriguese. Film, který vznikl v koprodukci Portugalska, Francie a Brazílie, je vizionářskou a kinematograficky uchvacující esejí, která sleduje netradiční cestu ornitologa Fernanda divokou portugalskou přírodou. Pracuje při tom s homoerotickými prvky i s katolickou symbolikou a referencemi na životy svatých.

Porota, ve které zasedli interní doktorandka Ústavu filmu a audiovizuální kultury FFMU v Brně a filmová publicistka Šárka Gmiterková, kanadský režisér a fotograf Bruce LaBruce a umělecký ředitel MFF Karlovy Vary Karel Och, mu podle svého vyjádření cenu udělila "za to, jak odvážně propojuje sexuální fetiše a spirituální transcendenci, za jeho vizuálně strhující zobrazení přírody, která tu funguje jako jedna z klíčových postav filmu, a za směsici komplexního a inovativního filmového jazyka a nečekaného smyslu pro ironii."

BFF2016

 

Vítězné krátké filmy

Výběr celovečerních snímků doplnilo celkem sedm bloků krátkých filmů. Ty nejlepší z nich zvolila studentská porota, kterou tvořili umělkyně, kurátorka a publicistka Markéta Garai (AVU), člen marketingového a PR týmu Prague Pride Matouš Hartman (FF UK) a režisérka, spisovatelka, překladatelka, fotografka a vizuální umělkyně Piaoyu Xie (FAMU).

Cenu pro nejlepší krátký film získal snímek norského režiséra Henrika Martina Dahlsbakkena Díky za všechno (Takk for turen), který si porotu "získal svou lidskostí a civilností. Je výjimečný svým pohledem na vztah dvou mužů, kteří spolu prožili dlouhý a šťastný život a nyní čelí faktu, že jeden z nich brzy zemře." Trojice ocenila plynulý děj, estetickou stránku filmu, zpracování i herecké výkony hlavních představitelů Steina Wingeho a Jana Malmsjö.

BSF2016

 

Zvláštní uznání pak obdržel krátký film Raniya dánské režisérky Sidsel Møller Johnsen, který si studentskou porotu získal svou jedinečnou atmosférou a estetickými kvalitami. "Věrné zachycení niterního světa hlavní hrdinky prožívající svou první lásku vtahuje diváka do děje a otiskuje do něj své emoce. Pohlceni líbivými záběry a plynulostí vypravěčského stylu zapomínáme, že stopáž už je lehce za limitem krátkometrážních filmů," shodli se porotci.

SPECIAL2016

 

Divácká cena

Největší úspěch měl u diváků dokumentární snímek – za svého favorita diváci zvolili film Conora Hogana Irská královna (The Queen of Ireland). Portrét úspěšné irské drag queen Panti Bliss ukazuje hrdinku nejen jako hvězdu šoubyznysu, ale také jako aktivistku, která byla tváří kampaně za zrovnoprávnění sňatků stejnopohlavních párů a výrazně přispěla k jejímu úspěchu. Vítěz divácké ceny byl vyhlášen 18. listopadu na slavnostním zakončení brněnské části.

AUDIENCE2016

FaLang translation system by Faboba