Bez zahraničních hostů by to nebylo ono. Letos za námi dorazí z Berlína, z Rakouska, ze Španělska, z Francie, ale i ze Spojených států nebo z Izraele. Potkat je můžete na besedách a diskusích, na speciálních projekcích, ale taky na výstavě fotografií nebo na unikátní performance, kterou si rozhodně nenechte ujít!

Bruce LaBruce

Legendárního kanadského režiséra Bruce LaBruce asi dlouze představovat nemusíme. Znalci vědí, že ho na přelomu 80. a 90. let proslavily filmy, které kombinovaly odkazy ke avantgardnímu filmu s prvky explicitního porna i braku. Ve snímcích, jako jsou No Skin Off My Ass (1993), Hustler White (1996) nebo The Raspberry Reich (2004) zkoumá fetišismus, BDSM, násilí i další dříve tabuizovaná témata.

Bruce LaBruce

Méně zasvěcení možná znají oceňovaný film Gerontophilia z roku 2013, který už měl tak trochu tradičnější formu, nebo jeho fotografickou tvorbu. LaBruce dlouhodobě spolupracuje s magazíny Vice a BlackBooks a v letech 1985 až 1991 vydával queer-punkový zin J.D.s. V roce 1997 vydal vzpomínkovou knihu The Reluctant Photographer. Momentálně žije v Berlíně a pracuje na několika nových filmech.
Na letošních Mezipatrech bude Bruce LaBruce členem hlavní poroty, která vybírá nejlepší celovečerní film hlavní soutěže. V pátek 4. listopadu osobně uvede zvláštní projekci filmu Hustler White, v sobotu 5. listopadu ho uvidíte v jiné roli: jako DJe na hlavní festivalové party Off Limits. To je příležitost, kterou rozhodně nesmíte promeškat!

 

CHEAP Kollektiv

Úzce jsou s tvorbou slavného Kanaďana spojení členové berlínského kreativního sdružení CHEAP Kollektiv, které už patnáct let působí v Berlíně. Herečka Susanne Sachße, drag performerka Vaginal Davis, filmový vědec Mark Siegel a překladatel Daniel Hendrickson si pro Mezipatra přichystali multimediální performance přímo na míru. Má název Piano Bar a proběhne v pátek 4. listopadu v našem festivalovém centru – v kavárně Lucerna. Těšte se zcela unikátní zážitek.

Cheap kolektiv

 

Michal Vinik

Ve čtvrtek za námi dorazí Michal Vinik, izraelská režisérka, která získala uznání už za své krátké filmy Bait (2009) a Srak (2011). Její loňský celovečerní debut Barash měl světovou premiéru na MFF v San Sebastiánu a získal cenu za nejlepší film na řeckém queer festivalu Outview. Nejen s režisérkou, ale také s autorkou hudby Daphnou Keenan se můžete setkat na besedě po projekci v sobotu 5. listopadu.

FEATUREFILMCOMPETITION Barash director

 

Rhys Ernst

V pátek do Prahy přiletí americký filmař Rhys Ernst, který se dlouhodobě zabývá trans* reprezentací ve filmové a televizní tvorbě. Je jedním z producentů úspěšného seriálu Transparent, autorem několika webových sérií a taky držitelem ceny Horizon Award, kterou nadace Point Foundation uděluje tvůrcům, kteří přispívají k lepší reprezentaci LGBTQ+ komunity v médiích. Žije v Los Angeles a v současnosti pracuje na svém prvním celovečerním filmu.

Relationship 18

Potkat ho můžete hned třikrát. V sobotu 5. listopadu uvede vybrané díly třetí série Transparent (info o akci zde): pro české diváky to bude historicky první příležitost vidět legálně kterékoli dílo z produkce Amazon Studios. A hned se seriálem, který má na kontě osm cen Emmy! Po projekci v Kině 35 zůstaňte na besedu, kterou moderuje australská publicistka Cerise Howard.

V neděli 6. listopadu Rhys Ernst v rámci interaktivní diskuse promítne svou sérii We've Been Around o významných osobnostech v historii trans* hnutí. V pondělí 7. listopadu pak v Galerii Ferdinanda Baumanna zahájí výstavu intimní fotografické série Relationship, kterou v letech 2008 až 2014 vytvořil společně s bývalou partnerkou Zackary Drucker. Facebook event zde.

 

Nneka Onuorah

Od neděle se v Praze můžete setkat s Nnekou Onuorah, filmařkou, aktivistkou a motivační speakerkou, která se v pouhých dvaceti letech stala hudební dramaturgyní v americké televizní síti BET (Black Entertainment Television). Na Mezipatra přiveze svůj dokumentární debut Stejně rozdílné (The Same Difference) o diskriminaci v rámci afroamerické lesbické komunity v New Yorku. Projekce a beseda s autorkou jsou naplánované na úterý 8. listopadu.

DOCUMENTARY The Same Difference director

 

Händl Klaus

Na jediný večer za námi dorazí Händl Klaus, který je ve své zemi známý hlavně jako herec. Má za sebou řadu divadelních, televizních a filmových počinů, v menších rolích jste ho mohli vidět i ve filmech Michaela Hanekeho. Píše prózu, rozhlasové i divadelní hry a operní libreta. K nám ovšem dorazí uvést svůj druhý celovečerní film Kocour (Kater): studii odcizení a rozkládajícího se vztahu dvou mužů osobně představí v pondělí 7. listopadu.

FEATUREFILMCOMPETITION Tomcat director

 

Své krátkometrážní snímky letos přijedou představit čtyři autoři. Izraelský režisér a scenárista Shaked Goren ve filmu Kdybych potkal kouzelníka (Im Efgosh Kosem) zpracovává aktuální téma situace na Blízkém východě, ovšem v queer kontextu; francouzský tvůrce Arthur Cahn ve snímku Herculaneum (Herculanum) sleduje dva mladé muže, kteří se potkali díky seznamovací aplikaci.

Čínsko-španělská dvojice Roberto F. Canuto a Xu Xiaoxi uvede krátký film Svědomí (Fu Guo), jehož hlavní hrdina v touze zažít ještě jednu společnou noc zdroguje partnera, který ho chce opustit. Vše se zdá být v pořádku, ale po nějaké chvíli přítel přestává jevit známky života...

FaLang translation system by Faboba