Odhalili jsme PROGRAM letošních Mezipater! Téma 25. ročníku festivalu Queer osvobozuje naráží na témata osvobození od statu quo a rozbíjení stereotypních škatulek i binárního rozdělení světa. Letos se diváctvo může vydat na 25 celovečerních a 48 krátkometrážních snímků, které uvidí na velkém plátně 7. až 14. listopadu v Praze a 15. až 22. listopadu v Brně. Slavnostní zahájení festivalu proběhne 7. listopadu od 19:00 v kině Lucerna se snímkem Kráska z Gazy.
Výhodná festivalová permanentka na sedm projekcí za cenu pěti vyjde na 790 Kč. Koupit se dá pouze do 31. října 2024 v pražských kinech Lucerna, Světozor, Kino 35 a Edison FilmHub.
MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽ CELOVEČERNÍCH FILMŮ
Festival letos září všemi barvami duhového spektra díky filmům z celého světa a různorodým žánrům. O hlavní cenu poroty bude soutěžit 10 celovečerních snímků. Všechno dobře dopadne se stává mantrou Angie po smrti partnerky, když začne boj s rodinou o majetek. Baby v ulicích São Paula najde ochrannou ruku, peníze a možná lásku. V muzikálové fantazii Reas přehrávají bývalé vězeňkyně svoje příběhy v ruinách věznice v Buenos Aires. Čerstvě z Benátského filmového festivalu přijíždí Detektiv Pooja, nepálská detektivka podle skutečných událostí. Pohřešovaný je filipínské animované sci-fi o vetřelcích a smíření se s minulostí, Osvícení televizí zase hororová óda na TV queer tvorbu 90. let. Vera a svět vášní exploduje sexualitou mladých lidí, otevřených všem genderům a kinkům. Félix Maritaud se vrací ve filmu Sólo jako manipulativní drag queen. Helenina tajná láska z mládí se po letech objeví ve feel good snímku Nevzdávej to, zlato.
Otvírákem festivalu bude 7. listopadu film Kráska z Gazy, která prý došla pěšky až do ulic Tel Avivu.
SOUTĚŽ KRÁTKOMETRÁŽNÍCH FILMŮ
O přízeň studentské poroty se utká 41 kraťasů rozdělených do 7 tematických bloků. Něžně i divoce, vesele i pochmurně, tradičně nebo taky nezvykle… Letošní kraťasy k vám promluví opravdu rozmanitým jazykem. K tradiční gay, trans, lesbické, rodinné, temné a podivné kategorii nově přibyla i sekce s čistě pozitivními vibracemi. Svět je dosti depresivní sám o sobě, tak si ho přijďte zjemnit alespoň do kina. Bořte s námi předsudky a zajděte na blok, který by vás jindy nelákal. Přesvědčíme vás, že nekonvenční zážitky jsou ty nejlepší. Krása tkví v rozmanitosti!
IKONICKÉ DOKUMENTY, OBLÍBENÉ RETRO A QUEER MIXÉR
Dále se můžete těšit na pět dokumentů. Dokumentární filmy napříč evropskou tvorbou představují všemožné podoby lásky, vztahů a překonávání bariér. O tom posledním ví své sympatická dvojice Gergo a Lenard, kteří se stěhují do Budapešti, aby se proslavili prvním romským muzikálem v Cestičce ke štěstí. Holky na Lesbu odhalí příhodnější místo pro queer lásku ve vesničce Eresos, která se na několik desetiletí stala rájem pro nespoutané ženské vztahy. Podobně nevázaná dokáže být i hudebnice Peaches, queer ikona feminismu a ženské sexuality. Peaches má v píči příhodně shrnuje její tvorbu a filozofii v energickém tempu. V Kódu strachu se zase s kamerunským filmařem vydáme z Berlína do jeho rodné vesnice, abychom odhalili původ zakořeněné a systémem podporované homofobie. Střípky z milostného života pak v ojedinělém formátu složí román jednoho života a všudypřítomné lásky.
V retro sekci zavzpomínáme na starší snímky argentinského režiséra Marca Bergera, který se představil se v roce 2020 snímkem Lovec a v roce 2022 filmem Přes čáru. Nebojí se pitvat latinskoamerickou macho kulturu, kterou v jeho filmech doprovází homoerotické napětí, a zaměřuje se na rozličné podoby mužských vztahů a potlačovaných tužeb. Letos osobně přijíždí uvést svůj zcela nový počin a další dva snímky, které mapují jeho kariéru. Nepřítomen (2011), jeho druhý celovečerní film a rovnou výherce Teddy Award z Berlinale, je napínavý thriller, který obrací mocenské role mezi učitelem a studentem. Vítěz ceny Sunny Bunny Taekwondo (2016) sleduje hypnotickou kamerou vztahy a psychologii ve skupině přátel během zdánlivě bezstarostných letních dnů. Zatím posledním Bergerovým filmem jsou Vesmírní milenci (2024), ve kterých mírně opouští notu toxické maskulinity a zaměřuje se na romantický vztah dvou kamarádů z dětství.
Queer mixér letos servíruje hrané a dokumentární, české i zahraniční i filmové a televizní formáty. Po delší době Mezipatra přináší českého zástupce – perlu střihu, zvuku a vizuality – dokument Ještě nejsem, kým chci být o Libuši Jarcovjákové. Projekci doplní křest Libušiny knihy T-Club. Jedinečnou ochutnávku připravované tvorby ČT nabídne drag talk show Chi Chi na gauči. Tradiční blok kraťasů Queer as Ukraine vol. 3 otevře panorama ukrajinské queer tvorby. Snímky Sebastian a Buldok odvypráví dva odlišné příběhy dospívání. Zatímco Sebastian se soustředí na svou kariéru a loví náměty pro novou knihu tím, že se sám stává sexuálním pracovníkem, Bruno se snaží vymanit z problematického, vzájemně závislého vztahu se svou matkou.
Výběr novinek z našeho repertoáru a osvědčené klasiky máte možnost vidět v rámci sekce Queer Kino uvádí, které ani letos nezklame ty nejnáročnější. Taiwanské drama Moneyboys vypráví o Freiovi, který se jako sexuální pracovník snaží uživit sebe i svou rodinu. Prostředí sexuálního pracovnictva neopustíme ani v romanci Štěstí. Tentokrát však budeme hledat čistou lásku mezi ženami sdílejícími náklonnost, ale i zákazníky v německém nevěstinci. Z jiného soudku pochází hořkosladký dokument Boylesque, díky kterému poznáte radosti a strasti nejstarší polské drag queen Lully La Polaca. Tři různé filmy, tři nevšední zážitky, jedno Queer Kino.
NABITÝ DOPROVODNÝ PROGRAM
Ochutnávkou těchto snímků to však nekončí! Nahlédněte do letošního programu, kde nechybí ani nabitý doprovodný program plný diskuzí, workshopů a nezapomenutelných večírků. Zakupte si výhodnou festivalovou permanentku a odpočítávejte s nám dny do zahájení festivalu.