"Téma jsme si vybrali proto, že existuje celá řada filmů, které reagují na skutečné události. Zároveň nás téma zajímá i v intimnější rovině. Dáváme filmy o lidech, kteří si vytvářejí své virtuální světy, své profily na internetu. Důležitou součástí je i performance," řekl ředitel festivalu Aleš Rumpel. V programu se tak odrážejí skutečné příběhy, televizní reality show i internetový svět. V letošní znělce vystupuje ukrajinský performer.
Publikum bude letos moci zhlédnout 25 celovečerních a 75 krátkých snímků, a to hraných, dokumentárních i animovaných. Víc než polovina z nich se bude v Česku promítat vůbec poprvé. Kromě novinek chtějí pořadatelé připomenout i slavné filmy, o které buď diváci přišli za komunistického režimu, nebo které se v posledních letech nedostaly do distribuce.
Letošní přehlídku odstartuje animovaný 3D film Autobiografie jednoho lháře: nepravdivý příběh Grahama Chapmana o životě jednoho ze členů skupiny Monty Python. Na příběhu se podílelo 14 studií a pětice žijících Pythonů. Chapman ještě před svou smrtí v roce 1989 autobiografii namluvil, záznam nyní tvůrci použili. "Skutečné události jsou tu podány tak, jak se ne skutečně staly. Experimentuje se s formou," řekla programová šéfka festivalu Lucia Kajánková. Chapmana označila za "velmi otevřeného homosexuála a velmi tajného alkoholika".
Mezipatra patří k největším queer přehlídkám, kterých se ve světě koná na 130. Podle Rumpela vznikaly proto, že zavedené festivaly dřív nechtěly filmy o sexuálních menšinách uvádět. V posledních letech se trend obrátil a v soutěžích se objevuje hned několik takových snímků. Vítěz z Cannes o vztahu dvou mladých žen - film Život Adéle - bude k vidění i na Mezipatrech. Promítat se bude také polské drama o katolickém knězi Ve jménu, které získalo cenu Teddy na Berlinale.
Ani letos nebude chybět doprovodný program. V něm chtějí pořadatelé přiblížit třeba situaci v Rusku, kde zákon zakazuje propagaci homosexuality. Uspořádají proto debatu s ruskými aktivisty. "Zákon proti propagaci homosexuality je strašný. Podobné normy platí však nejen v Rusku, ale i na Ukrajině a třeba v Litvě, která je součástí EU. Unie si přitom klade za cíl proti diskriminaci bojovat," podotkl Rumpel.
V Praze festival obsadí kina Lucerna a Světozor. Vstupenka stojí 110 korun. V Brně se bude promítat v Artu a ve Scale, lístek vyjde na 100 korun. Přehlídku každoročně navštíví kolem 10 tisíc diváků a divaček. Víc než polovina z nich jsou heterosexuálové, uvedl Rumpel. Kromě Prahy a Brna se uskuteční i ozvěny festivalu, a to v Ostravě a Olomouci. O konání v dalších městech se zatím jedná.